TEMSA SMART MOBILITY ile ÖDÜLLÜ AÇIK İNOVASYON YARIŞMASI

GELECEĞİN ULAŞIMINI SEN ŞEKİLLENDİR!

 

Bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan “Geleceğin Ulaşımını Sen Şekillendir” isimli TEMSA Açık İnovasyon Yarışması dünyanın her yerinden herkesin katılabileceği bir açık inovasyon yarışmasıdır.

 

Platform üzerinden toplanan akıllı ulaşım fikirleri, önemli uzmanlar tarafından değerlendirilecek, en iyileri Temsa mühendisleri ile birlikte hayata geçirilecek ve dereceye girenler ödüllendirilecektir.

 

1.AMAÇ

 

Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS), araçlar içinde, araçlar arasında ve araç ile sabit kontrol merkezi arasında, ayrıca altyapı hakkında, emniyet, güvenlik, randıman ve kalite bakımından her türlü haberleşmeyi ve bilgi alışverişini sağlayabilmektedir. Geleceğin Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) uygulamaları kullanım alanlarına göre temel olarak ileri yolculuk bilgi sistemleri, ileri trafik yönetim sistemleri, ileri toplu taşıma sistemleri, gelişmiş elektronik ücretlendirme sistemleri, gelişmiş sürücü destek sis­temleri, yük ve filo yönetimi, kaza ve acil durum yönetimi başlıkları altında toplanmaktadır. AUS’nin uygulanması için temel unsurlar nüfusun yapısı, bilişim, haberleşme ve sanayi altyapısıdır. AUS uygulamalarında özellikle ve bil­gisayar teknolojilerinin ulaşımı düzenleme ve yönlendirmede kullanımına dayanan sistemler kastedilmektedir. AUS’un amaçları arasında ise insan-araç-altyapı-merkez arasında çok yönlü veri alışverişi, trafiğin güvenliliği, yolların kapasitelerine uygun olarak kullanımı, mobilitenin arttırılması, enerji verimliliği sağlanarak çevreye verilen zararın azaltılması gibi başlıklar genel kabul görerek standartlaşmış; böylece karar verme yükünün insanın üzerinden alınmasının hangi amaçlara hizmet etme amaçlı olduğu netleşmiştir. 

 

 

Temsa akıllı ulaşım için çözümler üretebilmek için büyük veri(big data), nesnelerin interneti(IoT), siber güvenlik, bulut gibi alanlarda çalışmalarını yürütmektedir. Çözüm fikirleri ise TEMSA ’nın kendine özgü geliştirdiği Yenilikçi ve Girişimci(YG) Dijital Platform http://smartmobility.temsa.com/ üzerinden alınıyor. Aynı zamanda TEMSA YG Dijital Platformu ile dünyanın çeşitli ülkelerinden girişimciler, yazılımcılar, buluşçular, start-uplar, üniversiteler, tedarikçiler, müşteriler ve teknoloji şirketleri ile de buluşmayı hedefliyor.

 

 

2.KAPSAM

Yarışma konusu “Akıllı Ulaşım” olup vereceğiniz inovasyon fikirleri Tasarım, Üretim, Ürün, Satış Sonrası Hizmetler, Satış& Pazarlama, Oyun, Reklam gibi kategorileri içerebilir.

 

 3.BAŞVURU KOŞULLARI ve ŞEKİLLERİ

Temsa Açık İnovasyon Yarışması Temsa çalışanları haricinde herkesin katılımına açıktır.  Bireysel ya da ekip olarak başvuru yapabileceğiniz yarışmada, Temsa çalışanları ile ortak bağınızın olmaması gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz iptal edilecektir.

Yarışmaya başvuruları sadece http://smartmobility.temsa.com/ yarışma web sitesinden “Fikir Gönder” formumun doldurulup paylaşılması ile sağlanmaktadır.

 

4.YARIŞMA SÜRECİ:

4.1. Kayıt ve  Fikrin İletilmesi

“Geleceğin Ulaşımını Sen Şekillendir” isimli yarışmamıza başvuruda bulunmak için yapmanız gereken tek şey akıllı ulaşım konusunda inovatif bir fikir geliştirmek ve başvurunuzu http://smartmobility.temsa.com/ web sitemizden bizlere iletmenizdir. Yarışma web sitesinin sizi yönlendirdiği şekilde profilinizde sadece “Kullanıcı Adı, Mail ve Telefon” bilgisi istenir. Bu bilgiler size ulaşmamız için gereklidir ve kullanıcı adınız haricinde diğer bilgilere sadece sistem yöneticileri ulaşabilir.

 

Fikrinizi iletirken aşağıda belirtilen şartlarda paylaşım yapmanız beklenir ve tavsiye edilir:

 

 • Kişisel bilgilerinizi doğru paylaşın,
  • Fikrinizi açık bir şekilde tarif edin,
  • Fikrin inovasyon detayını özellikle belirtin, (Max 450 kelime)
  • İnovasyon İş Planını iletmeniz tavsiye edilir, (Max 450 kelime)
  • Ürün / Hizmet tarifi iletmeniz tavsiye edilir, (Max 450 kelime)
  • Özgeçmiş Bilginizi kısaca iletmeniz tavsiye edilir,

 

4.2. Ön Değerlendirme Komitesi

İsimleri Temsa ‘da saklı olup konusunda uzman mühendis, yöneticiler ve inovasyon uzmanları ön değerlendirmede bulunacaktır.

 

4.3. BOOTCAMP: Verilmiş olan konuya uygun çözüm geliştirilmesi

Bootcamp verilmiş olan konuya uygun üretilen fikrin, çözüm ve uygulamaya dönüştürüldüğü zaman dilimidir. Bu aşamada, komite tarafından yapılan ilk değerlendirme tamamlanmış olup, başvurular içerisinden seçilen 10 takım (yarı finalist) TEMSA Adana fabrikasında Temsa uzmanları ile bir araya gelerek fikirlerini hayata geçirmek için çalışmalar yaparlar.

 

4.4. Jüri Değerlendirmesi ve Finalistlerin Açıklanması

Yarı finale kalan 10 takımın yaptığı uygulamalar juri tarafından değerlendirilerek finalist olan 3 takım yarışma web sitesinde açıklanır.

 

4.5. Ödül Töreni      

Türkiye İstanbul İnovasyon Haftası’nda gerçekleştirilecek etkinlikte finalist 3 takıma ödüllendirme yapılacaktır.

 

5.DEĞERLENDİRME

5.1.Değerlendirme Komiteleri

 

Ön değerlendirme komitesi:  Temsa Smart Team ekibi olup isimleri Temsa’ da saklıdır.

Final Jürisi: Final Jürisi Türkiye ve Dünya çapında tanınmış kişi ve uzmanlardan oluşmakta olup detaylı bilgi daha sonra ilan edilecektir.

 

5.2.Değerlendirme Esasları

 • Çözümün verilen konuya uyum derecesi
 • Çözümün sürdürülebilirlik derecesi ve sosyal sorumluluk katkısı
 • Ekip üyelerinin sinerjisi (farklı alanlardan, farklı üniversitelerden vb oluşan takım ve üyelerin uyumu)
 • Çözümün global olup olmadığı (Problem mi çözüyor, var olan bir çözümü mü geliştiriyor, etki alanı büyüklüğü nedir vb)
 • Çözümün potansiyel geliri veya çözümü satın alacak olan tarafa sağladığı maliyet avantajı
 • Çözüm geliştirmenin kolaylığı, çözüm’ün pazara ne kadar hızlı girdiği (çözümün pazara giriş hızı,Potansiyel müşteriler için çözümü uygulama, hesaplama açısından kolaylığı, davranış değişikliği ve parasal açıdan etkisi.
 • Çözümün faydaları nelerdir?
 • Çözümün inovatiflik derecesi
 • Çözüm yarı-finallerden sonra düzenlenen Bootcamp ile hayata alınabildi mi?

 

6.ÖNEMLİ TARİHLER

 • 25 Ağustos: Lansman& Başvuru Başlangıç Tarihi
 • 04 Kasım: Son Başvuru Tarihi
 • Kasım:  Yarı Finalistlerin açıklanması (10 Takım)
 • Kasım: Bootcamp ile Temsa Mühendisleri ile çalışarak geçerli ilk çözümün üretilmesi
 • Kasım: Jüri Değerlendirmesi ve Finalistlerin Açıklanması (3 Takım)
 • Kasım: Finalistlerin Jüri Sunumları
 • Aralık: Ödül Töreni

 

*Yarı Final ve Final net tarihleri yarışma web sitesinden duyurulacaktır.

 

7.FİNAL JÜRİ SUNUMLARI

Yarışmacılar hazırlamış oldukları sunumları TEMSA ve özel sektör temsilcilerinden oluşan jüri üyelerine 10’ar dakikalık sunumlar yaparak sunacaklardır. Sunum hakkında detaylı bilgi daha sonra ilan edilecektir.

 

8.ÖDÜL TÖRENİ

Düzenlenecek ödül töreninde finale kalanların İş fikirleri basın ve katılımcılara görsel olarak izletilecek. Tören günü jürinin daha önceden belirlediği birinci, ikinci, üçüncülere ödülleri dağıtılacaktır. Tören hakkında detaylı bilgi daha sonra ilan edilecektir.

 

 

 

 

Blog gönderilmedi.